Kuralsız Haber
HV
03 EKİM Salı 19:17
Advert

Tatar: ″En büyük artçı sarsıntı büyüklüğü 6.6 bu da oldukça yıkıcı bir büyüklük″

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar bu sabah saatlerinde gerçekleşen depremler ve etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-02-2023 07:38
Tatar: ″En büyük artçı sarsıntı büyüklüğü 6.6 bu da oldukça yıkıcı bir büyüklük″

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar bu sabah saatlerinde gerçekleşen depremler ve etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Tatar'ın açıklamaları şöyle:

"Eksik yanlış bilginin geldiğini ve vatandaşlarımızın bu bilgilerle kafasının karıştığını biliyoruz o açıdan buna özetle dikkat etmelerine rica ediyoruz. Deprem bildiğiniz gibi 7.4 büyüklüğünde yerin yaklaşık 7 kilometre derinliğinde oldukça sığ bir deprem. Çok geniş bir coğrafyada hissedildi baktığınızda depremin merkez üssü Pazarcık Kahramanmaraş olmak üzere Kahramanmaraş’ın dışında civar illerde özellikle Gaziantep, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Sivas, Kayseri, Niğde gibi çok geniş bir coğrafyada deprem hissedildi. Hasarlı binalar yıkılan binaların olduğu bilgisi var. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum. Tabii bu 7.4 büyüklüğünde depremden sonra çok yıkıcı boyutta şu ana kadar bir takım artçı sarsıntılar meydana geliyor. Bu artçı sarsıntıların büyüklükleri 6’nın üzerine çıkmış durumda en büyük artçı sarsıntı büyüklüğü 6.6 bu da oldukça yıkıcı bir büyüklük. Bunun dışında 5 ve 4’ün üzerinde farklı sayılarda artçı sarsıntılar var. Tabii çok geniş bir coğrafyaya yayılan bir deprem. Özellikle baktığınız da Malatya’dan takip İskenderun Hatay’a kadar uzanan bir hat boyunca Doğu Anadolu fay zonu üzerinde bir kırılmanın gerçekleştiği ve bunun sonucunda 7.4 büyüklüğündeki bu depremin meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bunun ötesinde hasarlı binalar var tabii çok sayıda. Vatandaşlarınızın ilerleyen saatlerde 6’nın üzerinde bir takım artçı sarsıntıların da olabileceğini düşünerek bu binalardan uzak durmaları son derece büyük önem taşıyor. Şu anda AFAD koordinasyon merkezindesiniz. Hemen üzerimizdeki alanda Afet ve Acil Durum Merkezi var burada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Bey'in başkanlığında kan grupları Türkiye afet müdahale grupları çalışma halinde bakanlarımız bölgeye intikal etmiş durumda AFAD’ın tüm arama birlik kurtarma ekipleri bölgeye intikal etmiş durumda. Tekrardan tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR