Kuralsız Haber
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 15:58
Advert

Orta Asya boru hattından Çin’e sevk edilen gaz miktarı, 40 milyar metreküpe ulaştı

PipeChina Batı Boru Hattı Şirketi, Çin-Orta Asya doğal gaz boru hattından bu yıl Çin’e 40 milyar metreküpten fazla doğal gazın sevk edildiği duyurdu.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-11-2022 11:49
Orta Asya boru hattından Çin’e sevk edilen gaz miktarı, 40 milyar metreküpe ulaştı

PipeChina Batı Boru Hattı Şirketi, Çin-Orta Asya doğal gaz boru hattından bu yıl Çin’e 40 milyar metreküpten fazla doğal gazın sevk edildiği duyurdu. Şirket, söz konusu doğal gaz boru hattından bu yıl günde yaklaşık 120 milyon metreküp doğal gazın taşındığını da açıkladı.

Yıllık doğal gaz taşıma kapasitesi 60 milyar metreküpe ulaşan ve bin 833 kilometre uzunluğundaki Çin-Orta Asya doğal gaz boru hattı, Aralık 2009(da hizmete girdi. Türkmenistan ve Özbekistan sınırlarından başlayıp, Özbekistan ve Kazakistan’dan geçen Çin-Orta Asya doğal gaz boru hattı, Çin’in kuzeybatısında bulunan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı Korgaz’daki Çin'in Batı-Doğu doğal gaz boru hattı ile bağlanıyor. Çin-Orta Asya doğal gaz boru hattı Çin'in ilk uluslararası doğal gaz boru hattıdır.

Hizmete girmesinden bu yana geçen 4 bin 730 gün boyunca istikrarlı ve güvenli bir şekilde faaliyet gösteren Çin-Orta Asya doğal gaz boru hattı 500 milyondan fazla insana yarar sağladı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR