Kuralsız Haber
HV
07 EKİM Cuma 15:29
Advert

CHP’li İlgezdi: “Alan değil talan başkanlığı”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kapadokya Alan Başkanlığı’na yapılan atamalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

SİYASET
Giriş Tarihi : 22-09-2022 14:16
CHP’li İlgezdi: “Alan değil talan başkanlığı”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kapadokya Alan Başkanlığı’na yapılan atamalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kapadokya Alan Başkanlığı’na yapılan atamaları Meclis gündemine taşıyan İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi vererek, “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Birol İnceciköz’ün Kapadokya Alan Komisyon Başkanı ve Alan Başkan Vekili olmasından sonra KPSS’siz ve mülakatsız personel alımı yapıldığını, yapılan alımlarda liyakatin uygulanmadığı” yönünde iddialarda bulundu.

“Akrabaya, eşe, dosta atama kıyağı”

İlgezdi; İnceciköz’ün akrabasını, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü'nün eşini ve 10’dan fazla kişiyi atadığını iddia ederek, “Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürünün eşi, işe girdikten kısa bir süre sonra 1,5 yıl rapor almış, daha sonra da eşinin çalıştığı il olan Antalya’ya geçici olarak görevlendirilmiştir.” ifadesinde bulundu.

“15 uzman istifa etti”

Liyakatsizlik ve kurum içindeki asıl uzmanlara mobbing yapıldığını söyleyen İlgezdi, “Kapadokya’yı korumak için alanında uzman çalışanlar, sürekli olarak Alan Başkan Vekili İnceciköz tarafından mobbinge uğramaktadır. Mobbing yüzünden 15 uzmanımız istifa etmiştir.” dedi.

“Alan değil talan başkanlığı”

İlgezdi, İnceciköz ile ilgili kamuoyunda birçok şaibenin konuşulduğunun altını çizerek,  “İnceciköz, vekaleten alan başkanı olduktan sonra, belediyelerin izin taleplerini keyfi bir şekilde değerlendirmektedir. Belediyesine göre hareket eden İnceciköz, bazı belediyelerin izin taleplerine 3 gün içinde olumlu görüş verirken, bazı belediyelerin izin taleplerini de bekletmektedir. Yerel basındaki haberlere göre usulsüz turizm tesis izinleri de verilmektedir” dedi ve eylül ayında usulsüz şekilde personel alındığına yönelik iddialarda bulundu.

İlgezdi’nin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi ise şöyle;

“1-Kapadokya talan edilirken, iş makinaları ile tarihi ve kültürel güzelliklere zarar verilirken alan başkanlığı ne yapmaktadır?

2-İnceciköz’ün, Kapadokya Alan Başkanlığı’na, Komisyon Başkanı olarak atanmasından sonra kaç personel alınmıştır? Bu personelin kaçı KPSS’siz atanmıştır ya da atanacaktır?

3-KPSS’siz yapılan ya da yapılacak atamalarda hangi kritere göre alım yapılmıştır? Bu kişiler Kapadokya Bölgesinin korunması alanında uzman mıdır?

4-KPSS’siz yapılan ya da yapılacak atamalardan kaçı başka illere görevlendirilmiştir? Bunun gerekçesi nedir?

5-Antalya’ya görevlendirilen personel, eşi il müdürü olduğu için mi gönderilmiştir?

6-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na,  Komisyon Başkanı olarak atanmasından sonra hangi belediyeler, hangi tarihlerde, hangi izin taleplerinde bulunmuştur? Bunların hangileri, hangi tarihte nasıl sonuçlanmıştır?

7-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na, Vekaleten başkan olarak atanmasından sonra hangi belediyeler, hangi tarihlerde, hangi izin taleplerinde bulunmuştur? Bunların hangileri, hangi tarihte nasıl sonuçlanmıştır?

8-Mobbing nedeniyle istifa eden 15 kişi olduğu göz önünde bulundurulduğunda alan başkanlığı hakkında bir soruşturma açmayı düşünmekte misiniz?

9-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na komisyon başkanı olarak atanmasından sonra kaç turizm tesisine izin verilmiştir?

10-İnceciköz’ün Kapadokya Alan Başkanlığı’na Vekaleten başkan olarak atanmasından sonra kaç turizm tesisine izin verilmiştir?

11-Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcılığı yapan ve bu görevi için haftanın 3 günü Ankara’da bulunmak zorunda olan İnceciköz, neden alan başkanlığına vekalet etmektedir? Kapadokya için haftada 2 günlük görev süresi yeterli midir?

12-Bu konuda uzman kimse yok mudur da, 2 gün gelebildiği Kapadokya’da Birol İnceciköz, alan başkanlığına vekalet etmektedir?

13-İnceciköz’ün mevcut bakan döneminde Şube Müdürlüğünden gelerek, hızlı bir şekilde yükselerek devlet geleneğinde görülmemiş bir şekilde farklı illerde iki ayrı kurumu yönetmesindeki gerekçe nedir?”

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR