Kuralsız Haber
HV
24 MAYIS Cuma 10:38

Bakan Çavuşoğlu: ″Açıklamaların ve kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz″

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero ile ortak basın toplantısı düzenledi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2023 11:33
Bakan Çavuşoğlu: ″Açıklamaların ve kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz″

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Doğru olan bu bilgileri bize aktarmaları ve böyle bir tehdit varsa bu bir saldırıya dönüşmeden bertaraf edilmesi gerekiyor. İçişleri Bakanlığımıza soruyoruz. Böyle somut bir bilgi paylaşımı yok. İstihbaratımıza soruyoruz. Somut bir bilgi paylaşımı yok. Peki siz kapattınız da böyle bir tehdit var. Bu saldırıya dönüştüğü zaman ne olacak? Sadece kendinizi mi düşünüyorsunuz? Bu açıklamaların ve kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Büyükelçileri Bakanlığa çağırarak tam da bunu söyledik.

Dün akşam Hollanda Dışişleri Bakanı ile de görüştük. Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçilik buradan aldıkları başvuruları İstanbul’a göndererek, hafta sonu da vize işlemi yapacak. Bu bir iyi niyet göstergesidir.

Bu konsoloslukları ya da büyükelçilikleri kapatırken bizimle detayları paylaşamadan önce bu adımları atmaları, tüm ülkeler için söylüyorum maksatlı. Burada ‘Türkiye istikrarsız. Türkiye’de terör tehdidi var.’ imajı vermek istiyorlarsa bu dostluğa da, müttefikliğe de sığmaz. Seçim öncesi AK Parti iktidarını, Cumhurbaşkanlığı iktidarını, bizleri zor duruma düşürmeye çalışıyorlarsa halkımız da bunun arkadaşında ne olduğunu çok iyi biliyor. Bunun da onlara faydası yok, amaçlarına hizmet etmez. O yüzden biraz dürüstlük, samimiyet bekliyoruz.

Burada terör örgütlerinin sinsi gündemine hizmet etmemeleri gerektiğini söyledik. Bu mesajı verdik. Aynı zaman DEAŞ ve PKK dahil tüm terör örgütleriyle biz mücadele ediyoruz.

Kuran yakma bu hadsizlikten sonra özellikle bazı ülkelerin misyonlarına yönelik güvenlik tedbirlerimizi de İçişleri Bakanlığımız artırdı. Biz zaten tedbirler alıyoruz. Bu konularda hassasız. Çünkü bizim yükümlülüğümüz bu misyonları korumak. Bu hadiseyle hiç ilgili olmayan bazı Avrupa ülkeleri de görüyoruz. Onlar da kapatıyor. Bazı ülkelerin bu eyleme ‘siz de katılın’ dediğini de biliyoruz. Bizim elimizde bu tür bilgiler de var. Her bakımdan bu açıklamalar ve kapatma eylemleri maksatlıdır. Biz de gerekli uyarıları yaptık.”

Soru: Türkiye ve Arjantin ikili ilişkileri çok güçlü olan iki ülke. Bu ilişkilere nasıl ivme kazandırılacak?

Cafiero: “Bizim burada çok güçlü bir ilişkimiz var. Bizim buradaki ticari anlamda baktığımızda ticaretin büyüdüğünü gördük. Arjantin ve Türkiye arasında 2021-2022’den bu yana büyüme yaşadık. O yüzden biz bunu gündemde tutmak istiyoruz. Ama yine de bakıyoruz ki olabilecek imkanlarımızın gerisindeyiz. Bunu da mümkün olduğunca geliştirmeyi istiyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR