Kuralsız Haber
HV
07 EKİM Cuma 16:20
Advert

Xi: ″Çin ve Türkiye gerçek çok taraflılığı savunmalı″

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Özbekistan'ın Semerkant kentinde bir araya geldi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-09-2022 13:09
Xi: ″Çin ve Türkiye gerçek çok taraflılığı savunmalı″

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Özbekistan'ın Semerkant kentinde bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede son yıllarda Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerdeki gelişme eğiliminin sürdüğünü, somut işbirliğinin istikrarlı bir şekilde ilerlediğini ve iki ülke arasında COVID-19 salgınıyla mücadeledeki işbirliğinde verimli sonuçlar kaydedildiğini belirtti.

Xi Jinping, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin olumlu yönde gelişmesinin, iki ülkenin uzun vadeli çıkarlarına uyduğunun ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki dayanışma ve işbirliğinin derinleştirilmesi için büyük önem taşıdığının olgularla kanıtlandığını vurguladı.

Uluslararası toplumun şu an birçok fırsat ve tehditle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Xi, Çin ve Türkiye’nin gelişmekte olan iki büyük ülke ve yeni yükselen ekonomiler olarak, kendi hak ve çıkarlarını koruma, kalkınma arayışında bulunma ve uluslararası adaleti savunma gibi alanlarda birçok ortak menfaate sahip olduğunun altını çizdi.

Çin’in Türkiye’yle birlikte, ikili stratejik işbirliği ilişkilerini daha yüksek bir seviyeye taşımak için çaba göstermeyi arzuladığını dile getiren Çin Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni pekiştirerek, birbirlerinin temel çıkarlarına saygı göstermesi ve Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkilerinin siyasi temelini sağlamlaştırması gerektiğini kaydetti.

Çin ile Türkiye’nin kalkınma ve işbirliğine odaklanması, ikili işbirliği mekanizmalarından ve iki ülkenin özgün avantajlarından en iyi şekilde yararlanması gerektiğine işaret eden Xi Jinping, iki tarafın Kuşak ve Yol’un yüksek nitelikli şekilde inşasında daha fazla netice elde edilmesini hızlandırmasının, uluslararası sanayi ve tedarik zincirleri ile tahıl ve enerji güvenliğinin korunmasına katkılarda bulunmasının da önemine vurgu yaptı.

Xi Jinping, iki ülkenin gerçek anlamdaki çok taraflılığı savunarak, uluslararası adalet ve hakkaniyeti koruması, BM, G20 ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı örgütler çerçevesindeki işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Çin ilişkilerinin farklı alanlardaki gelişiminde önemli ilerlemeler sağlandığını hatırlatarak, Türkiye’nin Çin ile hükümetler arası işbirliği komitesi gibi mekanizmalar aracılığıyla ikili ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğinde daha fazla sonuç elde edilmesini sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Orta Koridor planının Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile yüksek bir uyum gösterdiğine dikkat çeken Erdoğan, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesinin ilerletilerek, iki ülkenin ortak kalkınmasının hızlandırılmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Tek Çin politikasını desteklemeyi sürdüreceğini vurguladı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR