Kuralsız Haber
HV
19 TEMMUZ Cuma 11:29
Advert

Selim Sırrı Paşa Konağı'ndan Doğu-Batı Tınıları Yükseldi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentin sanatsal ve kültürel hayatına müzik ile anlam katan Oda Orkestrası yine uzun yıllar akıllardan çıkmayacak bir konsere imza attı

Müzik Konser
Giriş Tarihi : 16-09-2023 12:48
Selim Sırrı Paşa Konağı'ndan Doğu-Batı Tınıları Yükseldi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentin sanatsal ve kültürel hayatına müzik ile anlam katan Oda Orkestrası yine uzun yıllar akıllardan çıkmayacak bir konsere imza attı. Oda Orkestrası “Doğudan Batıya Senfonik Tınılar” konseri ile doğu ve batının ezgilerini kentin en önemli tarihi mekanlarından biri olan Sırrı Paşa Konağı’ndan yükseltti. Konserde seslendirilen eserler, müziğin evrensel paydasında buluşurken, farklılıkların ahengini de gözler önüne serdi. Konuklar konserin sonunda Büyükşehir Belediye Orkestrası ile ona eşlik eden solistlerini dakikalarca ayakta alkışladı.

 

SELİM SIRRI PAŞA KONAĞI’NDAN YÜKSELEN NAĞMELER

Selim Sırrı Paşa Konağı’nın bahçesinde Cuma akşamı gerçekleşen konseri çok sayıda klasik müzik severin yanı sıra Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Doç. Dr. Ali Yeşildal ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan izledi.

 

BÜYÜKŞEHİR EĞİTMENLERİ VE KÜLTÜR BAKANLIĞI SANATÇILARI EŞLİK ETTİ

Engin Şen şefliğindeki Oda Orkestrası’na, Büyükşehir Belediyesi ses eğitmenlerinden Tuğçe Erenci (solist), Zeynep Gök (klarnet) ve Engin Yaşar (keman) solist olarak eşlik etti. Ayrıca İncesaz Grubu ve Kültür Bakanlığı Sanatçılarından Emre Erdal (klasik kemençe), Murat Aydemir (Tanbur) ve Taner Sayacıoğlu (kanun) da Oda Orkestrası’na eşlik etti.

 

 

 

 

ŞEF ENGİN ŞEN’DEN TEŞEKKÜR

Konser öncesinde Oda Orkestrası’nın Şefi Engin Şen tarafından konuklara konserin içeriği ve seslendirilecek eserlerle ilgili bilgi aktarıldı. Şen, konuşmasında kendilerini dinlemeye gelen Kocaelili klasik müzik severlere seslenerek, “Bugün de bizleri yalnız bırakmadınız. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Oda Orkestrası’na olan bu desteğiniz bizim için çok kıymetli. Bununla birlikte bizlerin her zaman yanında olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Tahir Büyakakın’a ve çok kıymetli yöneticilerimize de sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 

İLK BÖLÜMDE SESLENDİRİLEN ESERLER

Üç bölümden oluşan konser, Erdal Tuğçular’ın “Renkler Suiti” eserinin çalınmasıyla başladı. Orkestra ardından şef Engin Şen’in bestesi olan “Sonsuz Düşler’i icra etti. Bu bölüm besteci J. Ivanovici’nin ünlü “Donauwellen Walzer” eserini seslendirilmesiyle sona erdi.

 

KONSERVATUVAR EĞİTMENLERİNDEN BAŞARILI PERFORMANS

İkinci bölümde Büyükşehir Belediye Konservatuvarı eğitmenleri Zeynep Gök (klarnet) ve Engin Yaşar (keman) solist olarak Oda Orkestrasına eşlik etti. Zeynep Gök, A. Piazzolla’nın ünlü Oblivion eserini seslendirirken, Engin Yaşar da Lovland’ın yine çok bilinen Secret Garden eserinin Adagio bölümünü icra etti. Büyük bir başarı ile eserleri seslendiren Konservatuvar eğitmenleri performanslarıyla konuklardan alkış aldı.

 

DOĞU BATI SENTEZİNİN TAÇLANDIĞI ANLAR

Konserin son bölümü ise doğu-batı sentezinin adeta taçlandığı anlara sahne oldu. Bu bölümde Konservatuvar Ses Eğitmenlerinden Tuğçe Erenci, Oda Orkestrası ve Kültür Bakanlığı saz üstatları eşliğinde birbirinden güzel türkü, vals, tango ve Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdi. Klasik müzik formatının eşlik ettiği Anadolu ezgileri, doğu ve batının senfonik ortamında farklılıkların zenginliğine anlam kattı. Konserin sonunda sanatçılara Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Doç. Dr. Ali Yeşildal tarafından teşekkür çiçeği takdim edildi.

 

EKMEK TEKNESİ İLE GELEN SÜRPRİZ

Öte yandan Oda Orkestrası konuklar için bir de sürpriz eser seslendirdi. Yayınlandığı yıllarda Türk izleyicisi tarafından büyük ilgi gören Ekmek Teknesi Dizisi’nin sevilen jeneriği çalındı. İncesaz’ın yorumuyla bilinen eser Oda Orkestrası tarafından başarı ile seslendirildi.

 

BELEDİYE KONSERVATUVARI ODA ORKESTRASI

Keman, viyola, viyolonsel, klarnet ve flüt enstrümanlarından meydana gelen Oda Orkestrası 25 kişiden oluşuyor. Oda Orkestrası içerisinde müzik öğretmenleri, Büyükşehir Belediye Konservatuarı öğrenci ve eğitmenleri ile müzik bölümü mezunları bulunuyor. Tüm Oda Orkestrası üyelerinin, hayatlarının bir döneminde Kocaeli’nde yaşamış olmaları ise ortak özellikleri arasında yer alıyor. Engin Şen şefliğindeki Oda Orkestrasında görev yapan sanatçılar şöyle:

I. Keman

Oğuz Özzeren

Seda Gülşen Kınış

Musab Çağrı Türk

Nilay Uzun

ll. Keman

Engin Yaşar

Ekin Hanım Duvarcı

Elif Ersan

Beril Akkol

Viyola

Özge Aysu

Ahmet Efe Küçük

Viyolonsel

İsmail Hakkı Gayretli

Gizem Yaşar

Enes Bakır

Ceyda Durak

Klarnet

Zeynep Gök

Piyano

Engin Şen

Flüt

Ekim Türkü Özdemir

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR