Kuralsız Haber
HV
24 MAYIS Cuma 10:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın'da toplu açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kent Meydan'ında düzenlenen Aydın Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2023 16:22
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın'da toplu açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Yaklaşık bir yıllık aranın ardından bir kez daha Aydın’da olmaktan, sizlerle hasret gidermekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Menderes ile birlikte 592 kişinin aylar boyunca demokrasi ve adalet tarihimize yüz karası olarak geçecek bir nobranlıkla yargılandığı Yaslı Ada’yı biliyorsunuz. Biz milletimizin adını Yaslı Ada’ya çevirdiği bu yeri aldık, demokrasi ve özgürlükler adası haline getirdik. İşte AK Parti bu. Bizim CHP’den farkımız bu. Yandaşlarımızdan farkımız bu. Yargılamanın yapıldığı salonu da müze haline dönüştürdük.

Allah ülkemize bir daha böyle felaketler, facialar, acılar yaşatmasın diyoruz. Darbeciler ülke yönetimini ele geçirince başa getirdikleri Cemal Gürsel’in ilk işi CHP’nin ebedi şefi İnönü’yü telefonla aramak oldu. Gürsel telefonda İnönü’ye ‘Emirleriniz bizim için daima peygamber buyruğudur paşam’ diyor. İşte CHP bu. Bunları iyi tanıyın.

Tek parti faşistleri ve darbeciler Menderes’i devirmenin ve ardından idam etmenin sevincini böyle yaşarken hesap etmedikleri bir şey vardı. Milletimiz, Menderes’i de mücadelesini de daima kalbinin en mutena köşesinde yaşatmış, fırsatını bulduğu her anda onun mirasını yeniden ayağa kaldırmıştır.

Bizim ne Cumhuriyet’imizi kurmamız kolay oldu. Ne demokrasiye geçişimiz kolay oldu. Ne kalkınma hamlelerimizi gerçekleştirmemiz kolay oldu. Her adımını büyük mücadeleler ve büyük fedakarlıklarla yürüttüğümüz bu sürecin şahikası, AK Parti’nin 20 yılda ülkemize kazandırdığı eser ve hizmetler dönemidir.

Milli mücadelenin resmen ilanının adı olarak gördüğümüz 23 Nisan 1920’den, Demokrat Parti’nin iktidara geldiği 14 Mayıs 1950’ye oradan Türkiye Yüzyılı destanının sembolü olacağına inandığımız 14 Mayıs 2023’e varan bu uzun ve meşakkatli süreçte ödediğimiz her bedelin karşılığını alacağımız bir döneme giriyoruz. İşte bu dönem doğru yol.

Bırakın dirisine ölüsüne bile tahammül edemedikleri Menderes’in aziz hatırasını kirletecek bir yüzsüzlükle onun ‘Yeter. Söz milletindir’ sloganına çökmeye çalışanlar var. Bay bay Kemal. İşte 14 Mayıs Kemal’in ‘bay bay Kemal’ olacağı gündür.

Program diye millete sundukları metindeki vaatlerin çoğu ya bizim tarafımızdan son 20 yılda yapılmış ya zaten yapılmakta olan işler. Kalan başlıklar da bu ülkenin ve milletin tüm kazanımlarını yok ederek, efendilerinden aferin almak için güvensizliğin, istikrarsızlığın, kavganın, çekişmenin sembolü, eski Türkiye’yi yeniden hortlatma vaadinden ibarettir.

Türkiye’nin ayağına tekrar prangalar vurmayı başaramayacaksınız. Milletimizin kazanımlarını ellerinden almayı başaramayacaksınız. 2023 hedeflerine engel olamadığınız gibi Türkiye Yüzyılı’nın inşasının önüne geçmeyi de başaramayacaksınız.

Bay Kemal, rahmetliden sonra ‘Yeter söz milletindir’ sloganı bize aittir. Bunlarda yüz yok ki. Kalkıp da ‘Yeter söz milletindir’ sloganını sahipleniyorsun. 14 Mayıs’ta bunlara bir daha bellerini doğrultamasınlar.

Aydın’a son 20 yılda toplam 40 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Eğitimde şehrimize 3 bin 430 yeni derslik kazandırdık. Gençlik ve sporda 11 bin kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 40 adet spor tesisi yaptık. Sosyal yardımlarda Aydınlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta dördü hastane olmak üzere toplam 59 adet sağlık tesisi yaptık. Bünyesindeki 950 yatakla muhteşem bir eser olacak Aydın Şehir Hastanemiz ile birlikte 9 yeni sağlık tesisinin inşası devam ediyor.

Çevre ve şehircilikte TOKİ eliyle bin 668 konutu alt yapısı ve üst yapısıyla beraber tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bin 71 konutun inşası devam ediyor. Şimdi de İlk Evim ile Aydın’da 3 bin 327 konut daha inşa edecek, İlk Arsam ile 7 bin altyapılı arsa vereceğiz. Şehrimizde bugüne kadar 8 bin 929 riskli bağımsız bölümün kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik.

Didim Yat Limanı’nı tamamladık. Tarım ve ormancılıkta Aydın’a 14 baraj, 12 gölet, 5 hidroelektrik santral, 7 arazi toplulaştırma, 38 sulama tesisi ve 16 yeraltı depolama tesisi inşa ettik. 4 baraj daha inşa ediyoruz. İnşa ettiğimiz sulama projeleriyle 548 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.

Bugün de yatırım tutarı 1 milyar 68 milyon lirayı geçen 92 kamu projesinin ve 1 milyar 138 milyon liralık yatırımla tamamlanan 10 özel sektör tesisinin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR