Kuralsız Haber
HV
07 EKİM Cuma 14:52
Advert

Çin, Rusya ve Moğolistan’dan ekonomik koridor planını uzatma sözü

Çin, Rusya ve Moğolistan liderleri, dün Özbekistan’ın Semerkant kentinde gerçekleştirilen üçlü toplantıda, Çin-Moğolistan-Rusya Ekonomik Koridoru Gelişme Planı’nın beş yıl uzatılmasında anlaştı.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-09-2022 13:13
Çin, Rusya ve Moğolistan’dan ekonomik koridor planını uzatma sözü

Çin, Rusya ve Moğolistan liderleri, dün Özbekistan’ın Semerkant kentinde gerçekleştirilen üçlü toplantıda, Çin-Moğolistan-Rusya Ekonomik Koridoru Gelişme Planı’nın beş yıl uzatılmasında anlaştı.

Üç ülke, Çin-Moğolistan-Rusya Ekonomik Koridoru'nun merkezi rotası üzerindeki demir yollarının modernizasyonuna ve geliştirilmesine ilişkin fizibilite çalışmalarını resmen başlatırken, Çin-Rusya doğal gaz boru hattının Moğolistan bölümündeki projenin ilerletilmesi üzerinde de mutabık kaldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Moğolistan Devlet Başkanı Ukhnaa Khurelsukh, Shanghai İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Konseyi’nin 22. Toplantısı sırasında bir araya geldi. Üç lider, şu ana dek altıncı kez üçlü görüşme gerçekleştirdi.

Xi Jinping, görüşmede üç ülke tarafından Rusya-Moğolistan-Çin ekonomik koridor inşası planının imzalandığını, ekonomi, ticaret, kültür ve turizm gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmek için programların hayata geçirildiğini belirtti.

Xi Jinping, üç ülke arasındaki sınır ötesi ticaret için daha güvenli bir ortam oluşturmak üzere Rusya ve Moğolistan'dan daha fazla finans kuruluşunun RMB Sınır Ötesi Bankalararası Ödeme Sistemi’ne katılmasını beklediklerini söyledi.

Çin-Rusya-Moğolistan işbirliğinin sahip olduğu güçlü ivmeye ve esnekliğe dikkat çeken Xi, COVID-19 pandemisinin getirdiği olumsuz etkilere rağmen üçlü işbirliğinin hiçbir zaman kesilmediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, üç ülkenin siyasi güveni koruyarak karşılıklı desteği artırması, birbirlerinin temel çıkarlarına saygı göstermesi ve temel kaygılarını gidermesi, uluslararası ve bölgesel işlerdeki koordinasyonu güçlendirmesi gerektiğine işaret etti.

Xi Jinping, üç ülkenin Shanghai İşbirliği Örgütü çerçevesindeki işbirliğini güçlendirerek, meydan okumaları göğüsleyen ve sürdürülebilir kalkınma potansiyelini koruyan bir platform oluşturmasının önemine de vurgu yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üçlü işbirliğinde somut neticeler elde edildiğinin, üç tarafın ebedi komşular olarak karşılıklı anlayışı ve desteği daha da güçlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Moğolistan Devlet Başkanı Khurelsukh da Rusya ve Çin ile işbirliğini genişletmenin ülkesi için en büyük öncelik olduğunu kaydetti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR