Kuralsız Haber
HV
24 MART Cuma 15:41
Advert

Bakan Kurum: ″11 ilimizde toplamda 32 bin konutumuzun inşasına başladık″

DEREN KOCAMANOĞLU- 17.03.2023-HİBYA- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya’da açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2023 15:15
Bakan Kurum: ″11 ilimizde toplamda 32 bin konutumuzun inşasına başladık″

Bakan Kurum’un konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Arama kurtarma çalışmalarını bütün illerimizde tamamladık. Çadır kentlerimizi kurduk ve yine Valiliklerimizin, AFAD’ımızın koordinasyonunda tüm illerimizde eş zamanlı da artık çadır kentten vatandaşlarımızı konteyner kentlere yine AFAD ile yaptığımız TOKİ ve Emlak Konut eliyle inşa ettiğimiz prefabrik, çelik, yığma malzemelerden oluşturduğumuz gerek geçici barınma alanlarına gerekse esnafımız için yaptığımız geçici dükkanlarımıza taşıma gayretiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Devletimiz 2,5 milyon vatandaşımızı sahada birfiil barınma imkanını sağlamıştır.

Bir taraftan geçici barınma alanlarının inşasını gerçekleştirirken diğer taraftan da hasar tespit ekiplerimiz 11 ilimizde eş zamanlı hasar tespit süreçlerini yürütüyor. Depremden etkilenen illerimizde şu ana kadar 5 milyon 337 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 847 bin bina bizzat yerine gidilip incelenmiş ve hasar tespitleri yapılmıştır.

Hasar tespitler çerçevesinde içerisinde 876 bin bağımsız bölümden oluşan 298 bin binanın yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ya da orta hasarlı olduğunun tespitini yaptık. Malatyamızda 120 bin 462 bağımsız bölümden oluşan 38 bin binamız yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ya da orta hasarlı olarak tespit edilmiştir.

11 ilimizde TOKİ’mizin koordinasyonuyla gerek Emlak Konut ile gerek Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle birlikte inşa sürecini de yürütüyoruz. Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konut yapım seferberliğini başlattığımızı sayın Cumhurbaşkanımız vatandaşımıza ilan etmişti. Bu kapsamda 21 Şubat’tan bugüne kadar sözleşmelerimizi imzaladığımız Gaziantep’te 7 bin 747 konut, Adıyaman’da bin 400 konut, Kilis’te 264 konut, Hatay’da 296 konut, Kahramanmaraş’ta 7 bin 628 konut, Şanlıurfa’da 300, Malatyamızda 5 bin 702 konut, Elazığ’da 505, Adana’da 717, Osmaniye’de 50 olmak üzere toplamda 32 bin konutumuzun inşasına başlamış olduk. Bir yıl içerisinde 319 bin konut toplamda ise 650 bin konutun yapımını yürütüyor olacağız.

Yaptığımız planlamalarda burada okul istiyor vatandaşımız okuluyla, camisiyle, yeşil alanıyla, sosyal alanlarıyla, şehrin içindeki demografik, kültürel yapıyı koruyacağımız orada şehrin dokusunu yeniden ayağa kaldıracağımız anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriyoruz. Bir taraftan afet konutlarımızın inşasını yapacağız, bir taraftan sosyal konutlarımızı inşasını yapacağız ve eş zamanlı inşa sürecini 81 ilimizde devam ettireceğiz. Kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı da, irademizi de daha güçlendirmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığımızla bir ortak çalışma yürüttük. Bu çalışma çerçevesinde vatandaşlarımızın kendi konutlarını, riskli konutlarını yenilemesi amacıyla kredi tutarımızı 1 milyon 250 bin liraya kadar çıkarmış olduk.”

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR